İçeriğe geç

Veni Vidi Visi- Pripyat

Evet arkadaşlar, sizlere ilk defa Call of Duty 4: Modern Warfare ile gördüğüm ve gördüğüm gibi aşık olduğum Hayalet Şehir Pripyat’ı anlatacağım. Sizlere çok ilginç fotoğraflar, ilginç hikayeler anlatacağım. Hatta Captain Price’ın, Zakhaev’e suikast uyguladığı otelden tutun yıkılmış okul binalarına kadar pek çok yeri de göstereceğim.

Pripyat, Çernobil Nükleer Santrali yapıldıktan sonra orda çalışanların yaşamaları için kurulan dönemin en modern şehirlerinden biridir. Şehirde stadyum, tiyatro sahneleri, yüzme havuzu, oteller, lunapark vs modern bir şehirde bulabileceğiniz her şey fazlasıyla vardı. Hatta şehirde bir sokak telefonundan ücretsiz uluslararası arama yapabilirdiniz. Zaten böyle bir şeyi de SSCB’de yapmak mümkün 🙂 Fakat felaketten sonra ise bu zamanın ötesindeki şehir bir hayalet şehre dönüştü…

Aslında sizlere şehirle ilgili bir şeyler yazmaktansa fotoğraflar paylaşıp onların hikayesini anlatmak istiyorum.

 

Fotoğrafta klasik bir SSCB mimarili lojman görüyorsunuz. Çok basit gibi görünse de bu mimari beni acayip etkiliyor. Lojmanın üstündeki SSCB amblemi ise bizleri derin düşüncelere sokuyor.

Bu gördüğünüz mekan ise dönemin en pahalı ve modern otellerinden biri. Fakat buranın hikayesini “gamer”lar daha iyi bilir çünkü burası Captain Price’ın Imran Zakhaev’e suikast girişiminde bulunduğu bina. Suikast başarısızlıkla sonuçlanmış fakat Zahkaev sol kolunu kaybetmiştir.

Bu fotoğraftaki bina ise Pripyat Kültür Merkezi. Bu binada kütüphaneden tutun spor salonuna, yüzme havuzundan tutun tiyatroya kadar aklınıza gelen her türlü kültürel aktivitenin yapıldığı mekanlar mevcut.

Kültür merkezinin içine giremiyoruz ama kapı aralarından içeriye bakarken müthiş bir yapı olduğuna şahitlik ediyoruz. Binanın içinde zamanında asılan afişler, portreler mevcut. Bu fotoğrafta bunlardan birini görüyorsunuz. Lenin’in bir sözü yer alıyor diyor ki Lenin “Öğren, öğren, öğren”

Bu üç fotoğraf ise efsane Pripyat Lunaparkı’ndan. Pripyat’ta en çok buranın havasını solumak, burayı görmek istiyordum. Bana çok ağır geliyor bu manzara. Şahane olduğu kadar bir hüznü de barındırıyor içinde.

Burası da demin bahsettiğim yüzme havuzu. Aynı zamanda – “gamer” arkadaşlar hatırlayacaktır- oyunda düşmandan kaçarken geçtiğimiz yüzme havuzu.

Şimdi son olarak bir ilkokula gideceğiz.

Burası bir sınıf ve dikkat ettiyseniz bir atölyeyi andırıyor. Dönemin eğitiminde uygulama yapmak önemliydi. Hem de o denli önemliydi ki sadece pozitif bilimler yer almıyordu. Şimdi anlatacağım bilgileri duyunca aşırı şaşırdım. Bu okullarda çocuklara temel silah eğitimlerinden tutun pratik ilk yardım eğitimlerine kadar her şey öğretiliyordu. İlk yardım eğitimi bizim gördüğümüz(!) gibi değil elbette çocuklara gaz maskeleri nasıl takılır, nasıl kullanılır öğretiliyor ve pratikte uygulatılıyordu. Bununla beraber bizim rehberimize küçükken kendisine meşhur hücum tüfeği AK-47’nin nasıl kullanıldığı anlatılmış. Hem de OKULDA! Çekya’dan olan başka bir arkadaş kendisinin de böyle bir eğitimden geçtiğini anlattı. Düşünün küçük yaşta AK-47 eğitimindesiniz. Bunun ne anlama geldiğini merak ediyorsanız Hitler Gençliği’ni(Hitlerjugend) araştırmanızı öneririm.

Şimdi paylaşacağım fotoğraflar da size anlattıklarımın birer kanıtı niteliğinde…

Hayalet Şehir şimdi doğanın kontrolünde bir şehir. En ufak bir insan aktivitesi yok. Pek çok fotoğraf gördünüz. Şunu fark ettiniz mi? Yaklaşık 30 yıldır doğanın egemenliğindeki bir şehir yıkık ama kirli değil. O kadar temiz ki çimenleri görünce atlayasınız geliyor, havası radyasyon kaynaklı biraz değişik ama pis değil tam aksine temiz. Yani diyeceğim o ki kirli, pis gibi kavramlar işin özünde yapay durumları niteleyen birer sıfat, doğal durumları değil. Pripyat bana hayat dersi olarak bunu gösterdi. Hepimiz bir yapay gerçekliğin içinde yaşıyoruz. Bu yapay gerçekliğin kurallarına uyuyoruz. Bu yapay gerçekliği herkese, her şeye dayatmaya çalışıyoruz. Ama gördüğünüz gibi yapaylığı elimizden çektiğimizde doğallık onu tekrardan kendi bağrına basıyor. Zamanı gelince bizi de bağrına basacağı gibi…

Sağlıcakla…

Tarih:Gezi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.