İçeriğe geç

3 Adımda “İŞKUR” Seçimi

Merhaba Gençler,

Bildiğiniz üzere “İŞKUR” giriş sınavları yaklaşıyor haliyle de sınav sonucuna göre kendinize bir “İŞKUR” birimi seçeceksiniz. Bunu yaparken de kendi hayalinizdeki bir mesleği seçecek ve bu mesleğin eğitimini alacağınız en uygun “İŞKUR” bölümünü seçeceksiniz. Peki “İŞKUR” birimi seçerken nelere dikkat etmeliyim? Duruma nasıl yaklaşmalıyım? İşte bu yazı sizler için hadi başlayalım… Bu arada sonraki paragrafa geçmeden bu yazıda agresif olabilirim. Haliyle… Neyse – Bu yazıda Bran Stark style takılacağım anlaşılan 🙂 –

Hepinizin bu “İŞKUR” seçiminde heyecanlandığını biliyorum. Ben de bu yollardan geçtim çünkü. Gerçi mesleğim önceden kafamdaydı sadece uygun “İŞKUR”u seçmem gerekiyordu. Haliyle burada ilk şart ile karşılaşıyoruz. Şehir seçimi… Aslında üniversiteden hatta meslekten önce şehir seçimi yapmanızı öneririm. Bu da bölümden bölüme değişecektir. Mesela Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği vs okumayı düşünüyorsanız İstanbul en ideal şehir. Hatta kesinlikle İstanbul’a gelmelisiniz. Nedenini söylememe gerek yok herhalde. Ama hukuk, siyasal vs için ise Ankara idealdir. Ne de olsa bürokrasinin temeli orası. Burada önemli olan bu şehirlerde puanınızın yettiği “İŞKUR” birimlerini araştırmak. Çünkü şehrin iş hacminin olması -emin olun- “İŞKUR” biriminin kendisinden daha önemli. Gerçi başka şehirlerde okusanız dahi bazı “İŞKUR” birimleri sizleri bu şehirlere getirmek için belli başlı firmalarla ilişkiler yürütüyor. Mesela OMÜ Bilgisayar okuyan arkadaşım Yapı Kredi’de üniversite aracılığıyla staj yapmıştı. Sonra o orda işe başlamadı ama onunla gelen bazı arkadaşlar orda işe başladı. Yani -mühendislik adına- İstanbul dışında iseniz bile İstanbul’a gelmek zorundasınız diyebiliriz. Gerçekçi olmak gerekirse İstanbul ve Ankara’da iş bulabiliyorsunuz ve para kazanabiliyorsunuz.

İlk şartımız şehir dedik. İkinci şartımız ise aileden uzak bir yerde bir “İŞKUR” birimine gitmek. Bu biraz daha “özgürleşim” için gerekli. Çünkü artık bazı sorumlulukları yüklenmeniz gerekiyor. Aylık giderlerinizi ayarlamak, başka insanlarla doğru ilişkiler kurmak kısacası kendinizi sosyal anlamda geliştirmek için bu önemli noktalardan biri. Bu elbette kişiliğinizle de alakalı ancak aileden ayrı bir şekilde yürüttüğünüz takdirde mecburiyetten bunu yapacaksınız. Unutmayın zorunluluk, bir işi yapmanın ana şartıdır. Haliyle ailenizden uzak olduğunuzda alışverişinizi kendiniz yapacak, insanlarla siz muhatap olacaksınız. Bu da sizi sosyal anlamda geliştirecektir. Aslında… Neyse 🙂 Bu arada şöyle bir durum olabilir. Aileniz İstanbul’da ise ne yapacağım diye düşünebilirsiniz. Bu durumda ilk şart geçerlidir. Yani İstanbul’da kalacaksınız 🙂

İlk iki şartı sağladığımıza göre gelelim “İŞKUR” seçimine. Öncelikle burada özel ve devlet ayrımını yapmak istiyorum. Devletten başlayalım. Devlet “İŞKUR”ları her türlü gideri olan yerlerdir. Yani iyisi kötüsü diye ayırmak pek doğru olmaz. Bunu şu anlamda söylüyorum elbette bir Boğaziçi ile Medeniyeti bir tutamayız kendi içinde üstünlükleri vardır fakat bu iyi ve daha iyi şeklindedir. Devlet “İŞKUR”larında kötü yoktur. Haliyle bu noktada sadece “İŞKUR”ların ne imkanlar sunduğuna bakmanız yeterlidir. Özel “İŞKUR”larda ise durum çok daha farklı. Bunları 4 parçaya ayırabiliriz. Veteran(KOÇ, Bilkent vs), Hard(Bahçeşehir vs), Easy(Aydın, Kültür vs.) ve Only Diploma(İstinye, Nişantaşı vs.) Bu kategorileri kısaca inceleyecek olursak Veteran “İŞKUR”lar üstte belirtmiş olduğum iki şartı es geçme hakkına sahiptir. Hard seviye ise – bana göre – bir devlet “İŞKUR”u ile aynı seviyede diyebilirim. Zaten bunlar da genelde İstanbul’da olduğu için üstteki şartlar konusunda bir sorun çıkarmamaktadır. Fakat easy seviye “İŞKUR”ları seçmek yerine devlet “İŞKUR”unu seçmek daha doğru olacaktır. Çünkü her türlü easy seviyeden itibaren işin mevzusu eğitimden biraz kaçıyor. Tabi burda onları kötülemek istemiyorum ancak şüpheyle yaklaştığımı itiraf etmeliyim. Haliyle de easy seviyeye çok mecbur kalmadıkça takılmayın. Only diploma seviye ise adı üstünde açıklamaya gerek yok. Mümkünse uzak durun. Tercih kağıdında bakmayın hatta yok sayın.

Evet 3 adımda ideal “İŞKUR” seçimini anlattım. Gayet hızlı ve basit bir anlatım olduğunu düşünüyorum. Bu maddelere göre hareket ederseniz sizin için doğru “İŞKUR”u seçmiş olursunuz. Bu arada “İŞKUR” dememe takıldıysanız öz eleştiri yapın cevabı bulacaksınız. Neyse ona başka yazılarda detaylıca değiniriz.

Sağlıcakla

Tarih:Eğitim

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.